رنگهای موجود
  • رنگ بندی قابل انتخاب نیست

انگشت نگاری

گروه محصول
دیگر آموزشی ها
جنس اصلی :
گوناگون
گروه سنی :
از 7 سال تا 15 سال
تعداد بازیکن :
1
نوع بسته بندی جزئی :
جعبه شرینگ
تعداد در کارتن:
1
توضیحات محصول :
در آموزش انگشت نگاری شما علاوه بر اينكه نحوه انگشت نگارى را ياد مى گيريد بلكه با دسته بندى علمى انواع اثر اگشت ها نيز آشنا مى شويد. مثلا ياد مى گيريد كه اثر انگشت‌ها به شكل‌هاى كيسه‌اى، حلقوى و كمانى ديده مى‌شوند. تا حالا با ذره‌بين نوك انگشتان خود را ديده‌ايد؟ شكل‌هاى روى انگشتان ما شبيه هم نيستند.اثر انگشت هر شخص منحصر به فرد است. به انگشتان خود نگاه كنيد! در كل جهان هيچ شخص ديگرى مانند آنها را ندارد! اثر انگشت شما از زمان تولدتان ثابت مى‌ماند. با بزرگ شدن شما، آن‌ها هم بزرگ مى‌شوند اما شكلشان تغيير پيدا نمى‌كند.
اطلاعات خرید
قیمت :
عدم موجودی
کارتن
تعداد
موجود در فروشگاه
امکان خرید آنلاین
امکان سفارش عمده
آیکون های مرتبط
  • تقویت تمرکز
  • سرگرمی
  • حل مسئله
  • دارای قطعات ریز
ابعاد : 230 * 140 * 55 وضعیت موجودی : موجود نیست
وزن : 170 (گرم)
تولید شده در : ایران
نوع بسته بندی کلی : کارتن
حجم کارتن : 0.001771 (متر مکعب)
وزن کارتن : 0.17 (کیلوگرم)
رتبه ای که به این محصول می دهم
نظر شما :

آرشیو نظرات


روش بازی اثر انگشت


شرح كار

انگشت‌نگارى شامل دو بخش آشكارسازى اثر انگشت و برداشتن اثر انگشت مى‌باشد. ابتدا با انگشتانتان تعدادى اثر انگشت ناپيدا ايجاد كنيد. با پر ها از ظرف پودر انگشت‌نگارى مقدار بسيار كمى پودر روى اثر انگشت بريزيد و به آرامى با برس انگشت نگارى پودرها را روى اثر انگشت برانيد. آن قدر به اين كار ادامه دهيد تا تمام جزئيات اثر انگشت نمايان شود. سپس فوت كنيد تا پودراى اضافى پاك شوند. يك برچسب تلقى را به آرامى روى اثر انگشت بگذاريد و بعد از گوشه بلند كنيد و آن را روى يك صفحه سياه قرار دهيد. شما انگشت نگارى كرده‌ايد !با استفاده از كارت‌هاى دسته‌بندى و كامل كردن اطلاعات داخل آن‌ها شما مى‌توانيد مجموعه‌اى از اثر انگشت‌هاى خود، خانواده و دوستانتان را داشته‌باشيد. 
كيت انگشت‌نگارى يك كيت علمى كامل است كه آموزش را همراه با بازى براى شما به ارمغان مى‌آورد. براى نمونه با يكى از انواع بازى‌هايى كه با اين كيت مى‌توان انجام داد، آشنا شويد : در اين بازى بايد تعداد بازيكنان بيش از 4 نفر باشد. يك نفر كارآگاه مى‌شود و چشمانش را مى‌بندد. شخصى به آرامى اثر انگشتى از خود بر روى يك ظرف شيشه اى يا فلزى براق به جا مى‌گذارد. حالا كارآگاه 10 دقيقه فرصت دارد تا از ميان افراد ديگر صاحب اثر انگشت را پيدا كند.
ساير بازى هايى كه در كتاب راهنما آموزش داده شده اند : 
. كسى شيرينى ها را خورده است ؟
. اثر انگشت چه كسى به جا مانده است ؟
. اثر انگشت را پيدا كن.
. كارت شناسايى با اثر انگشت.
. چه كسى به آن شى دست زده است ؟

اطلاعات تکمیلی

محتويات : 
 
- پر سفيد نرم.
- ذره بين .
- پودر تالك. 
- تلق چسب دار.
- لوله پلاستيكى. 
- كيسه. 
- كارت دسته بندى اثر انگشتها. 
- دفترچه راهنما. 

گروه سني – دوره آموزشي : 

  بالای 7 سال

در كتابچه ى آموزشى بسته انگشت نگاری مى خوانيم :

- اثر انگشت هايتان را مشاهده كنيد.
- استفاده از ذره بين.
- به جاى گذاشتن اثر انگشت.
- آشكارسازى اثر انگشت.
- برداشتن اثر انگشت.
- دسته بندى كردن اثر انگشت ها.
- روش استفاده از كارت هاى دسته بندى.
- بازى با اثر انگشتان.
- تاريخچه انگشت نگارى.
- چرا انگشت نگارى مى كنيم؟
- پرسش هاى رايج درباره انگشت نگارى.


روش انگشت نگاری

آشکار سازی دیدن اثر انگشت

به اثر انگشت هایی که روی اشیای مختلف به جای مانده است، اثر انگشت های ناپیدا می گویند و معمولا به خوبی دیده نمی شوند. این اثر انگشت ها را می توانید با پاشیدن مقداری پودر انگشت نگاری نمایان کنید. برای این کار باید:

تعدادی اثر انگشت نا پیدا با انگشتان تان ایجاد کنید. درست مانند کاری که در آزمایش قبلی انجام دادید.

در ظرف پودر انگشت نگاری را باز کنید.

برس انگشت نگاری را آماده کنید. برای این کار پرها را از دم در لوله پلاستیکی وارد کنید. 

مقدار کمی (بسیار کم) پودر انگشت نگاری را در کنار اثر انگشت ها بپاشید. استفاده بیش از اندازه از پودر، آزمایش شما را خراب می کند. انگشت نگاری

به آرامی با برس پر پودر را روی اثر انگشت ها برانید (درست مانند گردگیری کردن). در انجام این کار به این موضوع دقت کنید. به شکل 4 توجه کنید. موهای همه پرها در قسمت بالایی سفت هستند، اما هر چه به پایین یک پر نزدیک می شویم موهای آن نرم تر و کرکی می شوند.

برای نتیجه بهتر، از پرهای این قسمت برای پخش کردن پودر استفاده کنید.

نرم و آرام برس بزنید، آن قدر به این کار ادامه دهید تا تمام جزئیات اثر انگشت نمایان شود. اگر به اندازه کافی برس نزنید یا این که خیلی محکم برس بزنید نتیجه ای نمی گیرید. بازی انگشت نگاری

پس از برس زدن، به آرامی روی اثر انگشت فوت کنید تا پودرهای اضافی پاک شوند.

برداشتن اثر انگشت

شما می توانید اثر انگشتی را که به این روش نمایان کرده اید بردارید و آن را روی یک کاغذ یا کارت حفظ کنید.

از روی صفحات برچسب تلقی، یک برچسب جدا کنید

برای برداشتن نوار چسب فقط گوشه کوچکی از آن را بگیرید؛ مواظب باشید سطح بیشتری از آن با انگشت شما تماس پیدا نکند تا اثر انگشت تان به آن منتقل نشود.

برچسب تلقی را بالای اثر انگشت نگه دارید و آرام آن را روی سطح اثر انگشت قرار دهید، هیچ فشاری روی آن وارد نکنید.

دوباره نوار چسب را از گوشه آن بگیرید و آن را بلند کنید. با بلند کردن برچسب تلقی اثر انگشت هم بلند می شود.

برچسب تلقی را روی یک کاغذ سیاه قرار دهید. برای تمرین می توانید برچسب تلقی را روی یکی از خانه های سیاه صفحه بعد قرار دهید.

چندین اثر انگشت را به این روش بردارید. این کار را با اثر انگشت های روی سطح های مختلف امتحان کنید. آیا می توانید یک اثر انگشت را با یک بار پودر و برس زدن بردارید؟

نگران نباشید به اندازه کافی برچسب تلقی و پودر که بتوانید بیش تر از هزار اثر انگشت را ببینید و همه چیز را حتی دفترچه راهنما را در کیسه پارچه ای بگذارید.

اگر برچسب های تلقی برش خورده هم تمام شد، می توانید از نوار چسب معمولی استفاده کنید.

وسایل انگشت نگاری

دسته بندی کردن اثر انگشتان

پلیس و اداره آگاهی تمام اثر انگشت ها را به این سه گروه اصلی تقسیم می کند:

مارپیچی، کیسه ای و کمانی.

این سه گروه اصلی خود به هشت زیر گروه تقسیم می شوند:

کمانی: حدود 5 درصد اثر انگشت ها به این شکل اند. نمونه کمانی اثر انگشت

کمانی ساده: بیشتر شبیه یک تپه کوتاه است

کمانی خیمه ای: شبیه به یک تپه بلند و نوک تیز است.

کیسه ای: حدود 65 درصد اثر انگشت ها به این شکل اند. 

کیسه ای زند زیرین(U): دایره ها در جهت انگشت کوچک خم شده اند. به همین دلیل به نام استخوان ساق دست که انگشت کوچک در امتداد آن قرار دارد به این نام شناخته می شود.

 کیسه ای زند زبرین (R): دایره ها در جهت انگشت شصت خم شده اند. به همین دلیل به نام استخوان ساق دست که انگشت شصت در امتداد آن قرار دارد به این نام شناخته می شود.

پس از برس زدن به آرامی روی اثر انگشت فوت کنید تا پودرهای اضافی پاک شوند.

برداشتن اثر انگشت

شما می توانید اثر انگشتی را که به این روش نمایان کرده اید بردارید و آن را روی یک کاغذ یا حفظ کنید.

از روی صفحات برچسب تلقی، یک برچسب جدا کنید.

برای برداشتن نوار چسب فقط گوشه کوچکی از آن را بگیرید؛ مواظب باشید سطح بیشتری از آن  با انگشت شما تماس پیدا نکند تا اثر انگشت تان به آن منتقل نشود.

مارپیچی: حدود 30 درصد اثر انگشت ها به این شکل اند.

مارپیچی ساده: ترکیبی از خط های دایره یا بیضی شکل، بیشتر شبیه به سیبل نشانه گیری است.

مارپیچی مرکزی: شبیه به مارپیچی است که در وسط خط های کیسه ای دیگر محاصره شده است. با وجودی که بیش تر به کیسه ای شباهت دارد، اما در گروه مارپیچی ها قرار داده شده است.

کیسه ای دوتایی: دو مجموعه خط های کیسه ای که در دو جهت مختلف در کنار هم قرار دارند.

مارپیچی درهم: شکلی که نمی توان در هیچ یک از گروه های دیگر فرارش داد. این گروه ممکن است ترکیبی از دو یا تعداد بیشتری شکل ساخته شده باشند.

اثر انگشت های خودتان را بررسی کنید و ببینید که هر کدام در کدام یک از گروه ها قرار می گیرند.

برای این که بتوانید جزییات خط ها را به دقت مشاهده کنید از ذره بین استفاده کنید. برای ثبت مشاهده خود از جدول استفاده کنید. 

نمونه اثر انگشت

روش استفاده از کارتهای دسته بندی

شما می توانید با استفاده از کارت های دسته بندی اثر انگشت ها مجموعه ای از اثر انگشت های خودتان، خانواده ،فامیل و حتی دوستان تان را درست کنید. با این کارت ها و روشی که برای جست و جوی آسان در آنها طراحی شده است، می توانید به سرعت اثر انگشت های جدید را از آنهایی که پیش تر جمع آوری کرده اید، تشخیص دهید.

روی هر کارت فقط اثر انگشت یکی از انگشتان کسی که می خواهید اثر انگشتانش را داشته باشید ثبت کنید. برای این که کارت هایتان زود تمام نشود، می توانید فقط اثر بعضی از انگشتان مثلاً شست یا انگشت نشانه را که مردم از آنها بیش تر استفاده می کنند ثبت کنید. البته توجه کنید که برخی اشخاص راست دست و برخی چپ دست اند.

همه اطلاعاتی که در کارت از شما خواسته شده است به دقت وارد کنید. جاهایی که باید در کارت علامت بزنید، مثل این که اثر انگشت از چه گروهی است و مربوط به کدام دست و انگشت است، را علامت بزنید.

مدارک اثر انگشت

یک راهنمایی: مواظب باشید که در ثبت انواع کیسه ای زند زیرین و زند زبرین اشتباه نکنید. وقتی به انگشتی که خط های کیسه ای خم شده در یک جهت دارد نگاه می کنید، اثر آن به اثر انگشت توجه نکنید بلکه به خود اثر توجه کنید.

هنگامی که اطلاعات یک کارت کامل شد، تمام سوراخ های بالا و پایین آن را با کاغذ سوراخ کنید. هرگز از مداد یا وسایل دیگر غیر استاندارد برای سوراخ کردن کارت ها استفاده نکنید.

برای بریدن خط چین های اریب بالای کارت ها هم از قیچی استفاده کنید. به این ترتیب می توانید برای یافتن سریع اطلاعات از کارت ها استفاده کنید. شما باید 3 شکاف اریب بالای هر کارت ایجاد کنید. یکی برای گروه اثر انگشت، دیگری برای مشخص شدن دست راست و چپ و یکی هم برای مشخص شدن انگشت. شکل 5 یک کارت که اطلاعاتش کامل شده و سوراخ و برش خورده است را نشان می دهد.

 حالا می توانید از کارت های مجموعه اثر انگشت ها به روش زیر استفاده کنید. کارتی که در شکل 5 می بینید اثر انگشت شست دست چپ را نشان می دهد. همه کارت ها را در یک جهت مرتب کنید و در دست چپ تان (اگر راست دست هستید) بگیرید. نوک یک مداد را در سوراخی بالای اثر انگشت «مارپیچی» فرو کنید و مداد را با کارت ها بیرون بکشید. همه کارت هایی که اثر انگشت های مارپیچی دارند از دسته کارت خارج می شوند و کارت های مربوط به اثر انگشت های دیگر باقی می مانند 

 کارت هایی را که خارج کرده اید بردارید. این بار نوک مداد را در سوراخ مربوط به «دست راست » فرو کنید و کارت ها را بیرون بکشید. همین کار را با کارت هایی که در مرحله قبل بیرون کشیده اید برای «انگشت شست» انجام دهید. به این ترتیب تنها کارتی که باقی می ماند کارت مربوط به اثر انگشت مارپیچی شست چپ است.

بازی با اثر انگشت ها

چه کسی شیرینی ها را خورده است؟

یک شیرینی یا بیسکویت را در یک ظرف شیشه ای دردار تمیز قرار بدهید. کارآگاه از اتاق خارج می شود. یکی از بازیکنان شیرینی را از داخل ظرف بر می دارد و می خورد و اثر انگشت اش را روی ظرف شیرینی به جای می گذارد. کارآگاه به اتاق فراخوانده می شود تا در 5 دقیقه با انگشت نگاری کسی را که شیرینی را خورده است پیدا کند.

اثر انگشت چه کسی به جا مانده است؟

چهار شی تمیز روی یک میز قرار داده می شود. یکی از بازیکنان روی یکی از اشیا اثر انگشت نشانه دست راست اش را به جای می گذارد. کارآگاه باید در مدت 10 دقیقه پیدا کند که کدام اثر انگشت روی کدام شی و از چه کسی به جای مانده است.

اثر انگشت را پیدا کن

این بازی هم مانند بازی قبلی است، با این تفاوت که اثر انگشت روی شی به جا نمانده است. اثر انگشت روی یک سطح صاف در جایی در اتاق به جای مانده است. کارآگاه پس از وارد شدن به اتاق به جست و جو می پردازد و بازیکنان دیگر وقتی که کارآگاه به اثر انگشت نزدیک می شود با مداد ضربه های آرامی به میز یا هر سطحی که صدا تولید می کند می زنند و هر چه او دورتر می شود بلندتر ضربه می زنند. هنگامی که کارآگاه شی مورد نظر را یافت بازیکنان دیگر باید آن را به کارآگاه اطلاع دهند. از این پس کارآگاه 10 دقیقه فرصت دارد تا صاحب اثر انگشت را بیابد.

کارت شناسایی با اثر انگشت

بازیکنان به دو گروه تقسیم می شوند. هر یک از اعضا هر گروه روی یک شی تمیز و متفاوتی اثر انگشتی می گذارد. بازیکنان هر گروه باید در مدت 5 دقیقه مشخص کنند اثر انگشت اعضا گروه مقابل روی کدام شی گذاشته شده است.

چه کسی به آن شی دست زده است؟

هنگامی که کارآگاه بیرون اتاق است، تعدادی از بازیکنان (نه همه آنها) هر کدام یک اثر انگشت روی یک شی می گذارند. کارآگاه پس از بازگشت به اتاق در مدت 5 دقیقه باید همه اثر انگشت ها را شناسایی کند.

چند نکته برای بازی ها:

مقررات بازی ها را می توانید مطابق میل خودتان تغییر دهید.

همه اثر انگشت هایی که به جا گذاشته می شود باید سالم و خوانا باشد. اثر انگشت هایی که محو و خراب باشند قبول نیستند.

برای آسان شدن بازی همه بازیکنان فقط اثر انگشت مشابه را باقی می گذارند.

پیش از آغاز بازی یک دفترچه راهنما از اثر انگشتان همه بازیکنان درست کنید تا بازی با سرعت بیش تر پیش برود.


تاریخچه انگشت نگاری


در طول تاریخ اشخاص دقیقی بوده اند که متوجه شکل ها و خط های متفاوت نوک انگشتان شده اند. بیش از هزار سال پیش در چین و بابل از اثر انگشت برای امضا کردن اسناد و مدارک و پیمان های بازرگانی استفاده می کرده اند. اما تا دهه 1800 میلادی روش های علمی در انگشت نگاری ارایه نشده بود.

در دهه 1880 سر فرانسیس گولتن، انسان شناس انگلیسی برای اولین بار مطالعه علمی اثر انگشت ها را آغاز کرد و یافته هایش را در سال 1892 در کتابی به نام "اثر انگشت ها" به چاپ رساند.در سال 1891 کشور آرژانتین گردآوری اثر انگشت ها را بر اساس مطالعات گولتن آغاز کرد و یک سال بعد در 1892 پلیس آرژانتین توانست زن قاتلی را که با مجروح کردن گلویش سعی کرده بود خودش را جز قربانیان جا بزند شناسایی کند.

در سال 1901 اداره پلیس اسکاتلندیارد در انگلستان انگشت نگاری را آغاز کرد. در آمریکا کمی بیش از یک سال بعد روش پلیس انگلستان و بر اساس مطالعات گولتن به کار گرفته شد و همچنان از آن استفاده می شود. در سال 1924 کنگره آمریکا دستور داد اداره پلیس اف. بی. آی تاسیس شود و تمام انگشت نگاری های پلیس تا آن زمان به آن اداره منتقل شود. امروز اف.بی.آی اثر انگشتان بیش از 74 میلیون نفر را دارد.

چرا انگشت نگاری می کنیم

یکی دیگر از روش های شناسایی مجرمان که به روش برتیلون مشهور است و بسیار روش پیچیده ای است اندازه گیری استخوان های اشخاص است. این روش در دهه 70 قرن 19 کمی پیش از این که گولتن روش خود را معرفی کند، معرفی شد و به مدت 30 سال توسط پلیس به کار گرفته شد. این روش دو ضعف اساسی دارد. یکی این که مجرمان معمولا استخوان هایشان را در صحنه ارتکاب جرم باقی نمی گذارند! البته با این روش می شود اشخاص را شناسایی کرد، اما برای شناسایی مجرمان کارآیی ندارد. دیگر این که در اندازه گیری استخوان ها معمولا خطاهایی رخ می دهد.

برتری انگشت نگاری به روش های دیگر در شناسایی اشخاص در سال 1903 نشان داده شد. در آن سال پلیس پی برد که دو زندانی در زندان لیون ورت با دو نام و چهره مشابه که بعدها معلوم شد دوقلوی حقیقی بوده اند، اما همیشه آن را کتمان می کردند، دارای اثر انگشت مشابه نیستند. به این ترتیب مشخص شد که اثر انگشت هر شخص متعلق به خودش است و هیچ شباهتی به دیگران ندارند.

رایج ترین پرسش ها درباره انگشت نگاری

چرا اثر انگشت داریم؟

شیارهای روی انگشتان و دست های مان به ما امکان می دهند بهتر اشیا را بگیریم، زیرا با سطح ناهموار بهتر می توان اشیارا گرفت تا سطح صاف و صیقل.

چرا اثر انگشت ها شکل های مختلف دارند؟

هنوز پاسخی به این پرسش داده نشده است. تا کنون دلیلی هم برای این که چرا اثر انگشت اشخاص متفاوت است یافت نشده است.

آیا حیوانات هم اثر انگشت دارند؟

میمون ها اثر انگشت دارند. سگ ها هم اثر بینی و پنجه متفاوت دارند. اسب ها در قسمت بالای پاهای شان به سمت داخل لکه سیاه بزرگی دارند که از آنها برای شناسایی شان استفاده می شود.

آیا می شود اثر انگشتان را تغییر داد؟

نه. مجرمان گاهی وقت ها سعی می کنند که با جراحی پلاستیک اثر نوک انگشتان شان را تغییر دهند، اما اثری در شناسایی آنها ندارد، چون اثر انگشت در طول انگشتان ادامه دارد. در این صورت باید پوست تمام دست را بردارند تا اثر انگشت تغییر کند. البته اگر فقط سطح روی پوست برداشته شود هم نتیجه ای ندارد، زیرا مجدداً پوست از زیر با با اثر انگشت قبلی می روید.

آیا جاهای دیگر بدن هم اثر مشخصی دارند؟

این داستان پاسخ پرسش شما را می دهد. دزدی به نام "فیتز" برای این که شناسایی نشود هنگام دزدی جوراب هایش را به دست کرد و پای برهنه به دزدی رفت. او اثر انگشتی از خودش به جای نگذاشت، اما دستگیر شد چون از خودش اثر کف پا و انگشتان پاهایش را به جای گذاشته بود، این اثرها هم در هر شخص منحصر به فرد است.

از اثر انگشت به جز در شناسایی مجرمان چه استفاده ی دیگری می شود؟

از اثر انگشت برای شناسایی قربانیان ناشناس در حوادث گوناگون و شناسایی خویشاوندانی که از کودکی یک دیگر را گم کرده اند و پیوند دادن مجدد آنها هم استفاده می شود.


مقالات بازی و سرگرمی - کودک - سلامت ادامه ..
خصوصیات یک لباس بارداری مناسب   خصوصیات یک لباس بارداری مناسب
اثرتغذیه در ذهن کودکان   اثرتغذیه در ذهن کودکان
بازی با اسباب بازی چه تاثیری در رشد کودک دارد  سری ششم   بازی با اسباب بازی چه تاثیری در رشد کودک دارد سری ششم
مطلب روانشناسی در مورد ارتباط موثر همسران سری پنجم   مطلب روانشناسی در مورد ارتباط موثر همسران سری پنجم
 میزان تاثیربازی بااسباب بازی درهردوره سنی کودکان   سری اول   میزان تاثیربازی بااسباب بازی درهردوره سنی کودکان سری اول
  چگونه تشویش خود را کنترل کنیم   چگونه تشویش خود را کنترل کنیم
داستانهای جالب  ، آموزنده   داستانهای جالب ، آموزنده
بگذاریم کودک ما خودش باشد   بگذاریم کودک ما خودش باشد
چگونه به کودک خود نه بگوییم؟   چگونه به کودک خود نه بگوییم؟