رنگهای موجود
  • رنگ بندی قابل انتخاب نیست

بلاک آس 4نفره Blokus

گروه محصول
چند بازی ها
جنس اصلی :
پلاستیکی
گروه سنی :
از 5 سال تا 99 سال
تعداد بازیکن :
1-4
نوع بسته بندی جزئی :
جعبه شرینگ
تعداد در کارتن:
12
توضیحات محصول :
بازی بلاک آس Blokus یک بازی صفحه ای استراتژیک است، یک سرگرمی مناسب برای کودکان و بزرگ سالان. این بازی تفکر فضایی بازیکن را درگیر خود می کند. رنگ های شفاف و روشن و قوانین ساده بازی مناسب برای سنین ۵ سال به بالاست، اگر چه بزرگ سالان نیز به طور یقین مجذوب این بازی مبارزه طلبانه خواهند شد.
اطلاعات خرید
قیمت :
1,620,000 ریال
1,560,000 ریال
کارتن
تعداد
موجود در فروشگاه
امکان خرید آنلاین
امکان سفارش عمده
آیکون های مرتبط
  • فکری
  • سرگرمی
  • حل مسئله
  • تقویت هوش
ابعاد : 320 * 320 * 55 وضعیت موجودی :
وزن : 893 (گرم)
تولید شده در : ایران
نوع بسته بندی کلی : کارتن
حجم کارتن : 0.067584 (متر مکعب)
وزن کارتن : 10.716 (کیلوگرم)
رتبه ای که به این محصول می دهم
نظر شما :

آرشیو نظرات


اطلاعات تکمیلی

تاریخچه معماهای بلاک آس

بلاک آس یک بازی صفحه ایست که توسط برنارد تاویتین در سال ۲۰۰۰ طراحی و تولید شد.این بازی بر اساس polyminoes طراحی شده است.به این معنا که قطعات ،از تعداد متفاوتی از مربع های کوچکتر تشکیل شده است و از ۱ تا ۵ مربع متغیر است.
در نوع رقابتی این بازی هر بازیکن یک رنگ برداشته و تلاش می کند بیشترین تعداد قطعات ممکن از رنگ خود را در صفحه جای دهد.صفحه اصلی بازی بلاک آس ۲۰*۲۰ است (متشکل از ۴۰۰ مربع کوچک)و در نتیجه قطعات هر چهار رنگ را می توان به راحتی در صفحه جای داد.هر چند که این تعداد قطعات را می توان در صفحاتی به ابعاد کوچکتر نیز جای داد که این کار باعث طرح معماهای جذابی نیز می شود.
در صورتیکه ابعاد صفحه بلاک آس ۱۹*۱۹ باشد می توان ۳۶۱ مربع آنرا پر کرد و تنها ۴ ا ۵ مربع آن خالی می ماند.در سال ۲۰۰۷ صفحه جدیدی طراحی شد که ابعاد آن ۲۱*۱۷ بود و با جاگذاری تمامی قطعات تنها یک خانه آن خالی باقی می ماند.سپس یک صفحه ۲۱*۱۶ نیز طراحی شد که هیچ خانه خالی را باقی نمی گذاشت( بدون استفاده از قطعات ۵ مربعی).
در دسامبر سال ۲۰۰۹ دو صفحه ۲۱*۱۷ دیگر طراحی شد که تفاوت های نا چیزی با یکدیگر داشتند.جاگذاری قطعات در این صفحه به دو شیوه متفاوت انجام می شود که یکی کاملأ متقارن و دیگری کاملأ نا متقارن خواهند بود.
در سال ۲۰۰۸ معماهایی طرح شد که در آن با استفاده از دو رنگ می بایست صفحاتی به ابعاد ۱۲*۱۵، ۱۴*۱۳، و ۱۸*۱۰ را پر نمود. گرچه جای چند مربع آن همچنان خالی باقی می ماند. با کپی برداری از این نسخه می توان صفحاتی به ابعاد ۱۵*۲۴ در نظر گرفته و در عوض از هر چهار رنگ نیز استفاده نمود. و اما در سال ۲۰۱۱ دوباره تمامی حواس معطوف معماهای تک رنگی شد که در بین دیگر معماها از نظر دشواری رتبه اول را داراست. راه حل ها و احتمالات زیادی وجود دارد. برخی از حالات حل شده ۱۵۰،۱۵۳، ۱۵۴، و ۱۵۶ مربعی را در اینجا مشاهده می کنید.
در مورد صفحات کوچکتر راه حل های عمومی جوابگو نیستند و از دشواری کار نمی کاهند و همیشه در پایان کار یک یا دو قطعه باقی می مانند که امکان جاگذاری آنها وجود ندارد. یک راه حل آسان استفاده از تقارن است. به این معنا که از یک سری کامل و ترکیب شده استفاده کنید ( از هر نوع یک عدد).صفحه را به چهار و یا دو قسمت مساوی تقسیم کنید و چیدمان قطعات در هر چهار یا دو قسمت عینأ مثل هم تکرار کنید.


استراتژی ها

* · توصیه میشود از همان آغاز بازی حرکت خود را به سمت مرکز صفحه ادامه دهید تا با این کار بیشترین فضای ممکن را بدست آورید. اگر تنها به همان گوشه ای که بازی را آغاز کرده اید محدود شوید دیگر قادر نخواهید بود تعداد قطعات بیشتری را در صفحه جای دهید.
* · توصیه میشود بازی را با جاگذاری قطعات بزرگتر شروع کنید. اگر آنها را تا پایان بازی نگه دارید ممکن است دیگر فضای مناسبی برای جای دادن آنها روی صفحه پیدا نکنید. چشم از گوشه های قطعات خود بر ندارید (تمرکز خود را معطوف گوشه های قطعات خود کنید ، جایی که محل تلاقی دو قطعه شما خواهد بود)
* · مطمئن شوید که برای حرکت بعدی خود چه گزینه های دارید.
* · از خصوصیات قطعاتی که در اختیار دارید نهایت استفاده را ببرید. شکلهای گوناگون قطعات به آنها ویژگی های بالقوه ای میدهد که هم میتواند تهاجمی وهم تدافعی باشد. بنابراین یاد گرفتن چگونگی استفاده از آنها حائز اهمیت است.
* · در طول بازی یک یا چند راه فراردرهر گوشه از منطقه ای که متعلق به رنگ های شماست نگه دارید.
* · سعی کنید حریف خود را با مسدود کردن گوشه های قطعاتش از حرکت باز داشته وبه این ترتیب او را بلوکه کنید.
* · در طول بازی گاهی شما به مربع ها یا فضاهای اشغال نشده ای برخورد میکنید که تنها قطعات شما می توانند آن فضاها را پر کنند. آن نقاط را کنار بگذارید زیرا در پایان بازی شما فرصت کافی برای جای دادن قطعات خود در این نقاط محفوظ را دارید. تمام قوای خود را روی نقاطی متمرکز نمایید که بازیکنان دیگر هم می توانند آن فضاها را اشغال نمایند.
* · فراموش نکنید یکی از ابزارهای مهم در این بازی گوشه های قطعات شما در صفحه بازی است که به شما این فرصت را میدهد که فضای خود را در صفحه گسترش دهید. هر بار که شما مهره جدیدی را در صفحه قرار میدهید به خاطر داشته باشید که باید تعداد زوایای موجود را زیاد کنید تا به شما این توانایی را بدهد که استراتژی های جدیدی را اعمال کنید.
* · خیلی زود شما خواهید توانست نکات استراتژیکی عبور از خطوط حریف خود را بیابید. این نکات به منزله درب هایی هستند که قلمرو های تازه ای را به روی شما می گشاید. پس سعی کنید اولین نفری باشید که آنها را تصاحب میکند، زیرا تنها یک بازیکن میتواند از هر کدام از این درب ها استفاده کند.
* · در بازی کلاسیک (Classic Blokus) که دو نفره انجام میشود ( هر فرد دو رنگ در اختیار دارد) سعی کنید با استفاده از هر دو رنگ خود راه بر روی یکی از رنگهای حریف خود ببندید. اگر شما در اجرای این استراتژی موفق شوید آنگاه به راحتی خواهید توانست از فضای بدست آمده به نفع قطعات خودتان استفاده کنید.
* · در این بازی صبر وحوصله یک رکن اساسی است! گاهی بهتر آن است که به تدریج و بطور نامحسوسی از قطعات حریف خود عقب نشینی کرده و با این کار بطور غیر مستقیم حریف خود را وادار به پیشروی کنید. این کار به شما اجازه میدهد تا به شیوه مؤثرتری بتوانید حریف خود را بلوکه کنید. فراموش نکنید که هر حمله می تواند با یک ضد حمله جواب داده شود و نهایتا منجر به این شود که قطعه شما متوقف شده وتبدیل به یک قطعه ناکار آمد شود.
* · کوچکترین قطعه بازی یا همان تک مربع، ابزاری حیاتی به شمار میرود زیرا همیشه می تواند فضاهای جدیدی در طول بازی به روی شما باز کند.( در این حالت این قطعه تنها قطعه ای است که هیچگاه بلوکه نمیشود). اما این قطعه کلیدی منحصر به فرد بوده وبنابراین شما نباید وسوسه شده و خیلی زود از آن استفاده کنید. البته فراموش نکنید اگر شما این قطعه را به عنوان آخرین حرکت در صفحه بازی قرار دهید امتیاز اضافی دریافت خواهید کرد که احتمالا نتیجه بازی را به کلی تغییر خواهد داد.
* · به خاطر داشته باشید که جاگذاری تمامی قطعات یک رنگ در صفحه ۱۵ امتیاز و یا حتی ۲۰ امتیاز (اگر آخرین قطعه جاگذاری شده همان مربع تک باشد )به بازیکن می دهد. مراقب باشید که حریف شما چنین فرصتی را بدست نیاورد، در چنین حالتی سعی کنید به راههایی بیندیشیدکه از طریق آنها بتوانید حریف خود را از دستیابی به چنین فرصتی محروم کنید حتی اگر این کار به قیمت از دست دادن یکی از قطعات خودتان تمام شود.

روش بازی


۴ بازیکن در قالب دو تیم دو نفره یا ۴ تیم تک نفره

* · شیوه بازی به همان صورت که توضیح داده شد خواهد بود: آبی ،زرد ، قرمز ،سبز.
* · در حالتی که دو تیم دو نفره بازی می کنند، یک تیم هدایت رنگ های قرمز و آبی و تیم دیگر هدایت رنگ های زرد وسبز را بر عهده میگیرد
* · در پایان بازی هر تیم امتیازش را محاسبه میکند به این صورت که امتیاز هر فرد را باید باهم جمع کرد، برنده مسابقه تیمی است که بازیکنانش امتیاز بیشتری را بدست آورده باشند.
* · هر یک از ۴ بازیکن نیز در حالت ۴ نفره می توانند بصورت مجزا از هم بازی نمایند که در این صورت امتیاز هر یک از آنها بصورت مجزا از هم محاسبه شده و نفرات اول تا چهارم تعیین می گردند.

دو بازیکن
* · شیوه بازی تغییر نمیکند .آبی ،زرد ،قرمز،سبز
* · یک بازیکن رنگ آبی و قرمز و بازیکن دیگر رنگ زرد وسبز را بر میدارد.
* · در پایان بازی هر بازیکن امتیازاتش رابا جمع زدن امتیاز هر دو رنگ محاسبه میکند
* · آن بازیکنی برنده خواهد بود که امتیاز بیشتری را بدست آورده باشد

سه بازیکن
* · هر بازیکن یک رنگ را انتخاب می کند.
* · ترتیب بازی به همان گونه قبل خواهد بود :آبی ،زرد، قرمز، سبز.
* · رنگ باقیمانده به اشتراک گذاشته می شودوبه صورت نوبت به نوبت توسط هر بازیکن استفاده میشود
* · امتیازات نهایی درست مثل بازی ۴ نفره محاسبه میشود. با این تفاوت که امتیاز رنگ تقسیم شده در نظر گرفته نمی شود.یک بازیکن (معما)
بازیکنانی که تمایل دارند به تنهایی این بازی را انجام دهند می توانند هوش خود را با معماهایی نظیر معماهای زیر امتحان کنند:
* · معمایی با همه ۸۴ قطعه
در این معما شما باید همه ۸۴ قطعه را در صفحه ۲۰×۲۰ جای دهید بطوری که قوانین مسابقه راکه قبلا ذکر شد نیز رعایت کرده باشید. یعنی قطعات همرنگ فقط از طریق گوشه هایشان باید با یکدیگر ارتباط داشته باشند.
مرحله سخت تر: درست مانند معمای قبلی با این تفاوت که در این معما شما محدودیت انتخاب از لحاظ سایز را دارید. به این معنا که شما باید ابتدا تمامی قطعات ۵ مربعی،بعد تمامی قطعات ۴ مربعی، سپس همه قطعات ۳ مربعی ،قطعات ۲ مربعی ونهایتا قطعات تک مربعی را در صفحه جای میدهد.
* معمایی با ۲۰قطعه ۴مربعی
در این معما شما باید ۲۰ قطعه ۴ مربعی را به شکل یک مستطیل ۸×۱۰ روی صفحه جای دهید.
محله سخت تر:درست مانند معمای قبلی با این تفاوت که در این معما هیچکدام از قطعات یک رنگ نباید از کنار ، مجاور یکدیگر قرار گیرند.
* معمایی با ۴۸ قطعه ۵ مربعی
در این معما شما باید ۴۸ قطعه۵ مربعی را به شکل یک مسطتیل ۱۵×۱۶ روی صفحه جای دهید.
مرحله سخت تر: درست مانند معمای قبلی با این تفاوت که در این معما هیچکدام از قطعات یک رنگ نباید از کنار، مجاور یکدیگر قرار بگیرند.
مقالات بازی و سرگرمی - کودک - سلامت ادامه ..
تغذیه و بارداری  سری چهارم   تغذیه و بارداری سری چهارم
باید ها و نباید های پدر شدن   باید ها و نباید های پدر شدن
بازی های خلاقانه   بازی های خلاقانه
علل عدم تمرکز کودکان   علل عدم تمرکز کودکان
والدین و نوجوان    سری اول   والدین و نوجوان سری اول
راهنمای استفاده از تست های کیت تخمک گذاری   راهنمای استفاده از تست های کیت تخمک گذاری
دنیای کودکان 4 تا 5 ساله را بشناسیم   دنیای کودکان 4 تا 5 ساله را بشناسیم
ایمپلنت دندان چیست سری چهارم   ایمپلنت دندان چیست سری چهارم
بازی هایی برای کاهش کمرویی اجتماعی کودکان   بازی هایی برای کاهش کمرویی اجتماعی کودکان