377,000 ریال
205,000 ریال

رفتار نوجوان تکرار رفتار شماست


رفتار نوجوان تکرار رفتار شماست
اهداف تان را شفاف بیان کنید: یکی از مراحل اساسی در زندگی هر فردی آشنایی و درک معیارهای و ارزش های خانوادگی اش است. بازگویی این معیارها برای نوجوانان باعث می شود، در زندگی هدفمند قدم بردارد. او با روشن شدن و درک انتظارات خانواده، تمایل بیشتری به پیروی خواهد داشت.
پرورش کودک و نوجوانی مودب آرزوی هر خانواده ایست. در این میان تقویت رفتارهایی که ریشه رفتارهای اصلی هستند رسیدن به این مهم را آسان تر می کند. رفتار والدین در تقویت و تشویق رفتارهای کودکان موثر است، در واقع والدین با رفتار خود، غیر مستقیم شیوه زندگی را یاد می دهند. به طور مثال استفاده از واژه هایی چون «متشکرم» و «لطفا» به کودک احترام گذاشتن را یاد می دهد.
منظم باشید: منظم بودن والدین کمک قابل توجهی به هدف دار شدن زندگی کودک و نوجوان می کند و در طولانی مدت این امر تاثیر چشمگیری خود را در رفتارهای کودک نشان می دهد. این امر کمک می کند تا اگر نوجوان به وظایف خود به درستی عمل نمی کند، او را مواخذه کنیم. در واقع رفتار صحیح والدین، نوجوانان را به مسیر اصلی راهنمایی می کند.
خوب رفتار کنید: نوجوان تمام رفتارهای والدین را مانند یک دوربین مخفی ضبط می کنند. طریقه رفتار شما در شرایط سخت یکی از مهم ترین نکاتی است که در آینده سرنوشت او را تحت تاثیر قرار می دهد و او را در برابر مشکلات مقاوم می سازد. در واقع او با ثبت تک تک رفتارهای شما در شرایط مختلف می آموزد که چگونه رفتار کند. پس خوب رفتار کنید و به نوجوان تان بیاموزید با کوچکترین اتفاق پرخاشگری نکند. این امر که در عمل به او بیاموزید که رفتار خوب تاثیرات مثبت خواهد داشت به او کمک می کند تا رفتارهایش را مطلوب تر کند. رفتار او تعیین کننده جایگاه اجتماعی او در گروه دوستان و بزرگسالان است. به او بگویید رفتار و منش خوب چگونه زندگی او را تغییر می دهد. هر رفتاری که کودک از روزهای اول در کنار خانواده اش تجربه می کند، به مرور عادت می شود و هر چقدر رفتارها سنجیده باشد، باعث می شود، موفق تر عمل کند.
اطلاعات تان را بروز کنید: اطلاعات تان را در زمینه رفتار با کودک و نوجوان بالا ببرید. مطمئنا شما داشته هایی دارید و می توانید کودک تان را تربیت کنید. اما برای تربیت آرمانی استفاده از کتابهایی که اصول صحیح رفتاری تربیتی را بیاموزد می تواند مثمر ثمر باشد. این کتاب ها با استفاده از زبان ساده و با مثالهایی گویا راه و روش بهبود رفتار را می آموزد.
دوستان نوجوان تان را بشناسید: فرزندان علاوه بر اینکه از والدین درس می گیرند،گروه دوستان هم برروی آنها تاثیر می گذارد. دوستان در تکرار رفتارهای خوب و بد موثر هستند. هنگامی که اطرافیان نوجوان خوب و مودب باشند، به مرور زمان روی او تاثیر می گذارند. لازم است والدین، مطمئن شوند که نوجوان شان با افراد مناسبی هم گروه شده است. در این میان این نکته را فراموش نکنیم که نوجوان زمانی که دریابد رفتارهای والدین و خانواده اش به اصول اخلاقی پایبند است سعی می کند مانند آنها رفتار کند و از رفتارهای نامناسب گروه همسالان تاثیر نپذیرد.


چاپ
  • نویسنده : بازیجو
  • شنبه 30 آبان 1394


نام شما :
پست الکترونیکی :  
نظر شما :
متن تصادفی :
جستجوی مقاله


1,365,000 ریال
149,500 ریال