341,500 ریال
699,000 ریال

تشویق کودک به استقلال شخصیت


تشویق کودک به استقلال شخصیت

بگذارید کودکان خود انتخاب کنند.
شاید پرسیدن از کودک که” یک لیوان شیر می خواهد یا نصف لیوان؟ ”
” نانش را برشته می خواهد یا نرم ؟ ” بی اهمیت تلقی شود.
ولی هر انتخاب کوچک برای او فرصتی فراهم می آورد تا کنترلی بر زندگی خود داشته باشد.
کودک با کارهای بسیاری که انجام می دهد و فهمش برای والدین دشوار نیست به والدین نشان می دهد که چرا نسبت به امری بی میل است و یا از کاری طفره می رود .
” باید داروتا بخوری”
” بسه دیگه روی میز ضرب نگیر”
همین حالا برو بخواب”

اگر بتوانیم در مورد نحوه انجام دان کاری به او پیشنهاد انتخاب بدهیم ، اغلب اوقات همان انتخاب از بی میلی اش خواهد کاست.
” می بینم که از این دارو بدت میاد ؛ برات بهتره اونو با آب میوه بخوری یا با نوشابه؟”
“سر و صداهای واقعا حواسمو پرت می کنه . تو می تونی همین جا بمونی و سر و صدا نکنی یا بری تو اتاقتو وسر و صدا کنی. تصمیم بگیر. ”
” وقت اینه که بابا و مامان صحبتا کنند و تو هم بری تو رختخوابت ، دلت می خواد حالا بخوابی یا می خوای کمی تو رختخوابت بازی کنی و وقتی می خوای بری زیر لحاف ، ما را صدا کنی؟ “

برای تلاش کودک احترام قائل شوید.
ما به این طرز تفکر عادت کرده ایم که هر وقت به کودکی می گوئیم چیزی آسان است ، وی را تشویق کرده ایم و اکنون نیز پی برده ایم که با گفتن ” امتحانش کن ؛ خیلی آسونه ” به او مساعدتی نکرده ایم.
اگر کودک در انجام کاری آسان موفق شود ، احساس می کند چندان هنری به خرج نداده است و اگر در انجام آن شکست بخورد ، پس در انجام امری ساده شکست خورده است.
از طرف دیگر اگر بگوئیم”  این کار آسون نیست ” برایش پیام های دیگری در بر دارد.
اگر موفق شود می تواند غرور به دست آمده از انجام کار مشکل را تجربه کند و اگر شکست بخورد دست کم از دانستن این راضی است که کار محوله به او از آن ” سخت ” ها بوده است.
بعضی والدین شکایت می کنند از اینکه برایشان غیر قابل تحمل بوده است که بایستند و تلاش کودکشان را ببینند و چیزی به جز همدردی تقدیم نکنند.
ولی ما فکر می کنیم شما به جای اینکه کار را از دست کودک بگیرید و خود انجام دهید ، بهتر است اطلاعات مفیدی در اختیارش قرار دهید.
” می دونی بهتره قبل از اینکه زیپ را بالا بکشی ، پائین زیپ را فشار بدی.”
” بعضی وقتا چاره کار اینه که قبل از اینکه قفل رمز را ببندی ، شماره های اونو چند بار بپیچونی”
ما جمله” بعضی وقتا چاره اینه که … ” را از این جهت می پسندیم که اگر پیشنهاد ما مفید واقع نشود ، کودک احساس بی کفایتی نکند.

آیا این امر به معنای آن است که هر گز نباید آنچه را که کودک خود می تواند انجام دهد ، برایش انجام دهیم؟
مطمئنا هر یک از والدین به موقع تشخیص می دهند که کودک چه وقت خسته شده است و به توجه بیشتر و حتی ناز و نوازش احتیاج دارد. در مواقع خاصی می توان سرشان را شانه زد یا جورابشان را پوشاند.
اگر چه که آنان کاملا قادر به انجام آن هستند ، انجام این کارهای ساده به شما آرامش می بخشد . به شرطی که کودک را به خودمان وابسته نکنیم و اعتماد به نفس و استقلال کودک را از او نگیریم.
اگر موظف باشیم که جهت اصلی کمک ما به کودکانمان انجام کارهای خود تحت مسئولیت خودشان می باشد ، می تواینم با آرمش گاهی ” از انجام دادن کار برای آنها ” بهره مند شویم.

چاپ
  • نویسنده : م ک. بازیجو
  • سه‏شنبه 28 مرداد 1393


نام شما :
پست الکترونیکی :  
نظر شما :
متن تصادفی :
جستجوی مقاله


34,500 ریال
1,722,500 ریال