329,000 ریال
1,702,000 ریال

کولیک نوزادان عارضه ای گذرا است


کولیک نوزادان عارضه ای گذرا است

دکتر ابوالفضل ایرانی خواه در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران با اشاره به اینکه بسیاری از نوزادان در ماه های اول تولد، دچار حالت تهوع و برگرداندن شیر می شوند گفت: این حالت بیماری نیست و به مرور زمان با تکامل بیشتر دستگاه گوارش بهبودی حاصل می شود.

این فوق تخصص گوارش کودکان در ادامه با تاکید بر اینکه کولیک شیرخوارگی پدیده یا بسیار شایع است گفت: کولیک معمولا با دل درد کودک، نمایان می‌شود که موجب نگرانی وسردرگمی والدین می شود.

وی یادآور شد: کولیک نوزادی پدیده ای فیزیولوژیک است که معمولا از نیمه دوم ماه تولد شروع شده و تا چند ماه اول زندگی ادامه دارد.

دکتر ایرانی خواه با بیان اینکه پذیرفتن این حالت برای والدین به عنوان پدیده طبیعی بسیار دشوار است گفت: والدین باید از مراجعه به پزشکان مختلف و یا استفاده از درمان های تجربی که توسط اطرافیان توصیه می شود بپرهیزند.

وی تصریح کرد: بکارگیری درمان هایی که توسط پزشک فوق تخصص گوارشی کودکان به والدین توصیه میشود موجب شده این مشکل برای کودک و والدین قابل تحمل تر شود.

 

کولیک ناشی از آلرژی

این فوق تخصص گوارش کودکان با بیان اینکه کولیک ناشی از آلرژی از عوارض شایع دوران نوزادی است گفت: این کولیک ناشی از آلرژی به پروتئین شیر گاو است.

وی خاطرنشان کرد: این مشکل با اسهال خونی در اوایل تولد در کودکانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می ‌شوند تظاهر می‌کنند.

دکتر ایرانی خواه گفت: برخی والدین با مشاهده این حالت بسیار نگران می شوند و تصور می کنند فرزندشان به بیماری شدید وسختی مبتلا است، در حالی که این حالت گذرا است و فقط لازم است برخی مواد در تغذیه مادر برای درستی محسوب می شود این عارضه به مرور زمان برطرف شده و هیچ عارضه پایداری در دستگاه گوارش کودک بر جای نمی‌گذارد.

وی در پایان گفت: مادر باید بر حسب تجربه مصرف موادی را که موجب بروز این حالت پس از خوردن شیر مادر میشود شناسایی کند.

چاپ
  • نویسنده : م ک. بازیجو
  • دوشنبه 19 خرداد 1393


نام شما :
پست الکترونیکی :  
نظر شما :
متن تصادفی :
جستجوی مقاله


2,840,500 ریال
207,000 ریال