849,000 ریال
884,000 ریال

آشنا کردن کودک با نخستین طعم غذاها


آشنا کردن کودک با نخستین طعم غذاها

در چهارماهگی کودک شما احتمالا آمادگی امتحان کردن مقادیر کمی غذای جامد را دارد. اما اگر به نظر می رسد که به شیر تنها راضی و قانع است می توانید تا پنج یا شش ماهگی او صبر کنید.

به یاد داشته باشید که در چند هفته نخست کافی است کودک را با مفهوم خوردن غذای جامد با قاشق آشنا کنید. هنوز شیر مادر یا شیر خشک همه مواد غذایی مورد نیاز او را تامین می کند.

کارتان را از صبحانه یا ناهار شروع کنید و نه اواخر روز، زیرا ممکن است غذای خاصی کودک را ناراحت کنید و موجب بدخوابی هردوی شما شود.

اگر ابتدا بگذارید تا حدی گرسنگی کودک رفع شود بیشترین همکاری را با شما خواهد داشت. بنابراین در وسط شیردهی معمول با شیر مادر یا شیر خشک یک قاشق چایخوری برنج بچه یا پوره میوه به او بدهید. ممکن است از ابتدا تا انتهای این وعده شیردهی حتی یک ساعت طول بکشد.

 

چشاندن نخستین طعم ها به کودک

مرحله اول:

 در حالی که کودک هنوز روی پای شماست. مقداری غذا با سر قاشق بردارید. قاشق را بین لب های کودک قرار دهید تا بتواند غذا را مک بزند. سعی نکنید قاشق را وارد دهانش کنید. زیرا اگر غذا را در عقب زبانش حس کند احساس خفگی به او دست می دهد.

 

ممکن است ابتدا از طعم و احساسی که غذا به او می دهد تعجب کند بنابراین صبور باشید و تشویق آمیز با او صحبت کنید.

 

مرحله دوم:

شاید کودک به سرعت دریابد که از این تجربه جدید لذت می برد اگر غذا را بیرون داد دهنش را پاک کنید و مجددا قاشق را بین لب هایش بگذارید. وقتی حدود یک قاشق چایخوری پوره یا برنج خورد دهان و چانه اش را پاک کنید و بقیه شیرش را به او بدهید.

 

اگر از قاشق بدش می آید

سر انگشت تمیز تان را به غذا بزنید و بگذارید کودک آن را بمکد اگر باز هم ناراحتی می کند شاید طعم آن غذا را دوست ندارد. مرتبه ی بعدی غذای دیگری را امتحان کنید.

چاپ
  • نویسنده : م ک. بازیجو
  • پنجشنبه 15 خرداد 1393


نام شما :
پست الکترونیکی :  
نظر شما :
متن تصادفی :
جستجوی مقاله


39,000 ریال
62,500 ریال