770,500 ریال
117,000 ریال

بازی با نوزادان


بازی با نوزادان

خیلی اوقات نمی دانیم با نوزادان چه بازی هایی باید بکنیم؟ دورانی که کودک فقط می تواند به پشت دراز بکشد و نگاه کند. در ادامه با تعدادی بازی مناسب سن او آشنا شوید.

بازی با آینه: یک آینه ترجیحا فلزی و نشکن مقابل شیرخوار قرار دهید تا خودش را مقابل آن ببیند، شروع به حرف‌زدن با وی کنید. این کار سبب تحریک بینایی کودک می‌شود و او از انعکاس تصویر خودش لذت می‌برد.

با نوزادتان زیاد صحبت کنید: هنگام شیردادن، تعویض پوشک یا بغل‌کردن شیرخوار با او صحبت کنید. ممکن است او معنی حرف‌های شما را نفهمد ولی از شنیدن صدای شما احساس آرامش می‌کند.

بازتاب داشته باشید:  وقتی در پاسخ به حرف‌زدن با شما آرام می‌شود یا حرکت خود را متوقف می‌کند، آفرین به او بگویید و او را بغل کنید.

از خود صدا درآورید: آ، اِ، اُ، اَ اگراو تکرار کرد شما نیز ادای او را درآورید.

آواز بخوانید: حتی اگر بلد نیستید برای او آواز بخوانید و اجازه بدهید به صدای آهنگ کلام شما در آرامش گوش کند. تکرار سیلاب‌ها و حروف به او در شنیدن و درک کردن کمک می‌کند.

چشمانش را قوی کنید: وقتی توجه او جلب شد، شکل حرکت دست را عوض کنید و حرکت جدیدی را شروع کنید و اطمینان حاصل کنید که حرکت دستان شما را تعقیب می‌کند. وقتی شیرخوار به پشت خوابیده یک عروسک رنگی را بالای سر او به طوری که در خط دیدش قراربگیرد؛ بگذارید و آن را به آرامی تکان دهید. او می‌تواند با چشم‌هایش حرکت آرام عروسک را تعقیب کند. 
انگشتان پایش را بازی دهید. در حالت خوابیده به پشت انگشتان، پای او را لمس کنید و قلقلک دهید و برایش شعر بخوانید. این کار را برای همه انگشتان هر دو پا جداگانه تکرار کنید. انگشتان پا برای نوزادان جالب هستید با آن ها می توانید انواع قصه و شعرها را بخوانید.

شنوایی اش را تحریک کنید: شیر خوار را در بغل بگیرید و یک جغجغه را یک طرف صورت او به صدا درآورید و بعد از مدتی به سمت مقابل صورت ببرید. به تدریج سرعت حرکت چپ به راست را زیادتر کنید. او در جست‌وجوی صدای جغجغه سرش را حرکت می‌دهد.

تمرین صبوری و هیجان: او را به پشت بخوابانید و با صدا درآوردن هر بار قسمتی از پاها و دست‌های او را بگیرید و رها کنید. هر چه بیشتر این کار را بکنید او لذت بیشتری می‌برد و منتظر حرکت بعدی شما می‌شود.

کتابخوانش کنید: از نوزادی او را با کتاب و مطالعه آشنا کنید،کتاب‌های ساده جلویش بگیرید و برایش بخوانید. اگر چه او موضوع را درک نمی‌کند ولی از اینکه به شما گوش می‌دهد لذت می‌برد.

چاپ
  • نویسنده : م ک. بازیجو
  • شنبه 4 مرداد 1393


نام شما :
پست الکترونیکی :  
نظر شما :
متن تصادفی :
جستجوی مقاله


205,000 ریال
62,500 ریال