273,000 ریال
35,500 ریال

نکات مهمی درباره تغذیه با شیر مادر


نکات مهمی درباره تغذیه با شیر مادر


شیرمادر تنها ماده ای است که ترکیبات آن نیازهای اختصاصی هر کودکی را برآورده می کند. برای مثال شیرمادرانی که کودکشان زودتر از موعد معین (به شکل نارس) به دنیا می آیند دارای قند، پروتئین، نیتروژن و نمک اضافی است تا به سرعت رشد این نوزادان کمک کند.

·        نوزادان تا قبل از هفته ششم همچنان مشغول یادگیری تغذیه از پستان مادر خود هستند بنابراین، در مورد خود و نوزادتان صبر و حوصله بیشتری به خرج دهید.

 

·        نوزادان از این که نزدیک قلب والدین خود یا نزدیک منبع غذایی محبوبشان باشند و به این سو و آن سو حمل شوند خیلی لذت می برند. برای حمل کودکتان کوله ای تهیه کنید که مناسب اندام و فعالیت های روزانه خودتان باشد، بعضی کوله ها مانند گهواره ای تمام پنبه ای هستند که بندشان از روی شانه شما می گذرد به طوری که محل استقرار کودک در آن ها مقابل بدنتان قرار میگیرد. وسایل دیگری نیز برای حمل کودک وجود دارد که برخی مجهزتر و مانند کوله پشتی اند.

·        کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود مدفوع نرم و پنیری شکلی دارد که بوی شیرینی می دهد. رنگ مدفوع نوزادان از زرد خردلی تا سبز روشن متغیر است.

 

·        اگر کودکتان روزی شش تا هشت پوشک را خیس می کند می توانید مطمئن باشید که به اندازه کافی از شیر شما می خورد. بنابراین به او فرصت دهید تا به هرمقدار و تا هر زمان که نیاز دارد شیر بخورد. مطمئن باشید که شیر کافی دریافت خواهد کرد.

·        در هر وعده شیردهی ترکیب شیر مادر تغییر می کند. در ابتدا شیر ظاهری ابکی دارد. این شیر پروتئین زیاد و چربی و کالری کمی دارد. بعد از این مرحله شیر دارای پروتئین زیاد و چربی و کالری بالا می شود و ظاهر غلیظ و خامه مانندی نیز به دست می آورد.

·        حساسیت ها رو به افزایش اند. مطالعات اخیر نشان می دهند که تغذیه با شیر مادر خطر بروز آسم، حساسیت های غذایی و اگزما را در اطفال کاهش می دهد.

 

·        هورمونی به نام اکسی توکسین که بازتاب افسردگی و ناامیدی را در زنان شیرده تحریک می کند باعث انقباضات رحمی نیز می شود. در روزهای نخست پس از زایمان هرگاه به نوزادتان شیر دهید، در حقیقت رحم را نیز ورزش می دهید و این تمرین کمک می کند تا رحم زودتر حالت اولیه خود را به دست آورد.

 

چاپ
  • نویسنده : م ک. بازیجو
  • سه‏شنبه 16 ارديبهشت 1393










نام شما :
پست الکترونیکی :  
نظر شما :
متن تصادفی :
جستجوی مقاله


364,000 ریال
200,000 ریال